Zasady eksploatacji
Przestrzegaj prostych zasad prawidłowej eksploatacji akumulatora i ciesz się swoim akumulatorem jak najdłużej!
-
1. Dobierz akumulator zgodnie z parametrami i wymogami swojego samochodu.
-
2. Przed montażem wyczyść dokładnie zaciski i końcówki biegunowe akumulatora. Zamontuj akumulator w pojeździe w sposób trwały.
-
3. Po upływie ok. 2 tygodni od rozpoczęcia użytkowania nowego akumulatora (lub po przejechaniu 200 – 400 km) sprawdź stan naładowania akumulatora, prąd rozruchu, napięcie i prąd ładowania. Wszelkie niesprawności niezwłocznie usuń.
-
4. Pomiędzy kolejnymi włączeniami rozrusznika stosuj kilkunastosekundowe przerwy.
-
5. Czas jednego włączenia rozrusznika nie powinien przekraczać 5 sekund.
-
6. W ekstremalnych warunkach eksploatacji (jazda miejska, częste uruchamianie silnika, używanie dodatkowych odbiorników prądu, jazda na krótkich odcinkach drogi) – częściej kontroluj stan naładowania akumulatora (aerometrem) i w miarę potrzeby doładuj akumulator prostownikiem.
-
7. UWAGA: energia pobierana na rozruch silnika jest uzupełniana ze sprawnej instalacji ładowania (alternatora) dopiero po 15 – 20 minutach jazdy.
-
8. Rozładowany akumulator natychmiast doładuj, by nie dopuścić do jego zasiarczenia lub zamarznięcia w okresie zimowym.
-
9. Sprawdzaj napięcie ładowania, które w instalacji 12V powinno wynosić 13,9 – 14,4V bez względu na ilość włączonych odbiorników.
-
10. Warto kontrolować prawidłowe działanie instalacji ładowania (alternator), ponieważ akumulatorowi najbardziej szkodzi:
-
- przeładowanie go,
-
- obciążenie zbyt dużym prądem,
-
- używanie go przy zbyt niskim poziomie naładowania.
-
11. Posiadanie akumulatora bezobsługowego nie zwalnia użytkownika z obowiązku dbania o to urządzenie. Regularnie odwiedzaj punkt obsługi i serwisu akumulatorów, aby sprawdzać wszystkie parametry i prawidłowe działanie akumulatora.