od 35 lat na rynku
masz pytania? zadzwoń 32 281 03 14
Home | Porady | Zasady eksploatacji |

Zasady eksploatacji

Przestrzegaj prostych zasad prawidłowej eksploatacji akumulatora i ciesz się swoim akumulatorem jak najdłużej!


 1.  1. Dobierz akumulator zgodnie z parametrami i wymogami swojego samochodu.

 1.  2. Przed montażem wyczyść dokładnie zaciski i końcówki biegunowe akumulatora. Zamontuj akumulator w pojeździe w sposób trwały.

 1.  3. Po upływie ok. 2 tygodni od rozpoczęcia użytkowania nowego akumulatora (lub po przejechaniu 200 – 400 km) sprawdź stan naładowania akumulatora, prąd rozruchu, napięcie i prąd ładowania. Wszelkie niesprawności niezwłocznie usuń.

 1.  4. Pomiędzy kolejnymi włączeniami rozrusznika stosuj kilkunastosekundowe przerwy.

 1.  5. Czas jednego włączenia rozrusznika nie powinien przekraczać 5 sekund.

 1.  6. W ekstremalnych warunkach eksploatacji (jazda miejska, częste uruchamianie silnika, używanie dodatkowych odbiorników prądu, jazda na krótkich odcinkach drogi) – częściej kontroluj stan naładowania akumulatora (aerometrem) i w miarę potrzeby doładuj akumulator prostownikiem.

 1.  7. UWAGA: energia pobierana na rozruch silnika jest uzupełniana ze sprawnej instalacji ładowania (alternatora) dopiero po 15 – 20 minutach jazdy.

 1.  8. Rozładowany akumulator natychmiast doładuj, by nie dopuścić do jego zasiarczenia lub zamarznięcia w okresie zimowym.

 1.  9. Sprawdzaj napięcie ładowania, które w instalacji 12V powinno wynosić 13,9 – 14,4V bez względu na ilość włączonych odbiorników.

 1. 10. Warto kontrolować prawidłowe działanie instalacji ładowania (alternator), ponieważ akumulatorowi najbardziej szkodzi:

 •   - przeładowanie go,

 •   - obciążenie zbyt dużym prądem,

 •   - używanie go przy zbyt niskim poziomie naładowania.

 1.  11. Posiadanie akumulatora bezobsługowego nie zwalnia użytkownika z obowiązku dbania o to urządzenie. Regularnie odwiedzaj punkt obsługi i serwisu akumulatorów, aby sprawdzać wszystkie parametry i prawidłowe działanie akumulatora.